Blog

Jesteś tutaj:

Wnętrze w stylu shabby chic

Dodano: | Dodane w Blog

Od kilku lat w Polsce zyskuje na popularności styl wystroju wnętrz zwany shabby chic. Tłumacząc to wyrażenie dosłownie można powiedzieć, że oznacza ono „sfatygowany szyk”. Po raz pierwszy zwrotu tego użyła brytyjska projektantka wnętrz, Rachel Ashwell, w książce o takim też tytule, w której opisała ten charakterystyczny styl. Sam trend narodził się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. Czemu zatem aranżacje shabby chic tak przykuwają uwagę?

Komoda w stylu shabby chicCzęsto mówi się o nim, że jest to styl kobiecy. Z barw dominują pastelowe kolory przełamane bielą i odcieniami szarości. Często też w kolorystyce przeważa kolor różowy oraz różane motywy na tekstyliach i nie tylko. Ze względu na wyjątkowo stylowe meble w stylu retro, które dominują w aranżacjach tego typu, shabby chic może być kojarzy z pałacowym wystrojem.

Urok tego stylu polega na zestawieniu mebli nowych ze starymi elementami w stylu retro. W przypadku mebli, choć nie tylko, w shabby chic głównie chodzi o to, aby widoczne były oznaki upływu czasu, a nawet zniszczenia. Na tym właśnie polega jego urok. Jeśli jednak nie posiada się takiego rodzaju mebli, bądź trudno je zdobyć, efekt ten można uzyskać specjalną techniką malowania farbami, która również nosi nazwę shabby chic. Polega ona na nakładaniu kilku warstw farby, tak aby pod nową warstwą przebijała poprzednia. Decydując się na sfatygowany styl, ważne jest, by pamięć o pastelowych kolorach, florystycznych motywach, starych koronkach czy haftach oraz nietypowych zestawieniach nowych i starych mebli lub innych elementów.

Salon w stylu shabby chicStyl ten jest przeciwieństwem stylu minimalistycznego. Shabby chic nadaje wnętrzu romantycznego charakteru, przytulności oraz sielskiej atmosfery, kojarzonej z wiejską brytyjską posiadłością. Każdy może we własnym mieszkaniu poczuć się niczym w dziewiętnastowiecznej posiadłości. Wszystko to przy niewielkim nakładzie finansowym, ponieważ im więcej elementów wykonanych jest własnoręcznie, tym lepszy efekt. Najprostszym sposobem może okazać się pomalowanie techniką shabby chic starej komody czy kredensu, który u wielu osób znajdzie się na strychu czy w piwnicy. Warto też zajrzeć w stare szafy w poszukiwaniu haftowanych serwet oraz różanych zasłon. Z naturalnymi drewnianymi meblami czy podłogą doskonale komponować się będzie miękka kanapa w jasnym kolorze z florystycznymi motywami. Ponadto przestrzeń dobrze jest zapełnić sporą ilością bibelotów i świec.

Styl ten jest wyjątkowy, nie tylko ze względu na swoje nietypowe zestawienia oraz urok, ale również dlatego, że efekt stylu shabby chic można uzyskać w łatwy i niedrogi sposób. Ponadto własnoręczne wykonanie poszczególnych dekoracji może sprawić zarówno satysfakcję, jak i wiele przyjemności oraz zabawy.