Blog

Jesteś tutaj:

Wiosenne dekoracje okien

Okno to ważny element każdego pomieszczenia. Dzięki niemu do wnętrza wpuszczana jest odpowiednia dawka światła i możliwy jest podgląd na to, co dzieje się na wolnym powietrzu. Właśnie dlatego tak istotna jest jego aranżacja, która wpasuje się w obecną porę roku, charakter pomieszczenia i upodobania lokatorów.

Atrakcyjne dodatki i dekoracje okienne utrzymają wiosenną atmosferę we wnętrzach mieszkań i domów nawet w przypadku niepogody. W związku z tym, warto upiększyć kącik okienny, który umożliwia kontakt ze światem. Okienne inspiracje nie wymagają wielkiego nakładu finansowego, wystarczy odrobina chęci i kreatywności.

Planując przyozdobienie okna i parapetu należy pamiętać, że w sezonie wiosennym najlepiej sprawdzą się lekkie i jasne dodatki. Ciężkie zasłony wypada zastąpić zwiewnymi tkaninami, które automatycznie dodadzą delikatności wnętrzu. Najlepszym kolorem będą wszelkie pastelowe barwy. Oprócz klasycznej bieli warto też zdecydować się na odcienie różu, fioletu, żółci i zieleni. Subtelne róże poprawiają nastrój i doskonale nadają się do mieszkań ludzi towarzyskich. Dodatki w odcieniu fioletu i wrzosu dodadzą energii i świeżości w pomieszczeniu. Żółty i zieleń to kolory słońca i świeżej trawy, a więc najbardziej kojarzą się z wiosenną porą roku, wywołując uczucie szczęścia i dodając energii.

Można też wykorzystać proste i lekkie wzory, które nie zaciemnią wnętrza, a sprawią wrażenie większej przestrzeni. Dobrze będą wyglądać zasłony z cienkiego lnu, batystu czy kretonu. Motywy kwiatowe, ciekawe wzory, pasy i jednolite tkaniny są również dobrym pomysłem. Posiadacze dużych, szerokich okien bądź drzwi balkonowych mogą skorzystać z tak zwanych osłon okiennych w formie długich frędzli. Poza ciekawym wyglądem, delikatne paseczki wpuszczą dużo światła do pomieszczenia. Dodatkowo, przy delikatnych podmuchach wiatru będą subtelnie powiewać i wpuszczać wiosenne powietrze do wnętrza.

doniczkaDekorując okno nie należy pomijać parapetu, ponieważ stanowi on ważny element przestrzeni okiennej. Wykorzystując jego powierzchnię lepiej nie przesadzić z dodatkami, ponieważ dadzą one efekt odwrotny od zamierzonego. Na parapecie warto postawić kwiat w ozdobnej doniczce. Osoby nie lubiące kwiatów doniczkowych, mogą je zastąpić motywem kwiatowym na innych dekoracjach. Oprócz kwiatów na parapecie, można zdecydować się na jeden dodatkowy ozdobny przedmiot, który przyciągnie uwagę np. drewniana szkatułka.

Fani rożnego rodzaju zawieszek na okno powinni zdecydować się na maksymalnie trzy w jednym oknie. Mogą być z jednego kompletu albo z różnych – dobrze byłoby gdyby nawiązywały do podobnego stylu. Dużym zainteresowaniem cieszą się motywy motyli, ptaków oraz inne wzory wykonane ze szkła lub ażuru.

Bez względu na rodzaj dekoracji, który znajdzie się na oknie i w jego otoczeniu, należy pamiętać, aby wszystkie dodatki były dobierane ze smakiem. Przemyślana aranżacja okna będzie cieszyć oko każdego dnia.