Blog

Jesteś tutaj:

Wilgoć i pleśń w mieszkaniu – skąd się biorą i jak je zwalczać?

Dodano: | Dodane w Blog

Zawilgocenia ścian to poważny problem dla lokatorów – są przyczyną problemów estetycznych w mieszkaniu, jak i zdrowotnych domowników. Pojawienie się wilgoci, pleśni oraz licznych bakterii chorobotwórczych, a co za tym idzie – szarych, czarnych lub żółtych zacieków, w dużym stopniu wpływa na kondycję mieszkańców, którzy nabawić się mogą alergii, chorób układu oddechowego, podrażnień skóry czy innych rodzajów zaburzeń zdrowotnych. 

Pleśń na ścianiePowodów wytwarzania się nadmiernej ilości wilgoci jest wiele. Można ich upatrywać w kategoriach zewnętrznych. Tu zaliczyć należy wysoki poziom wód gruntowych, nieprawidłowy wybór materiałów czy niewłaściwe realizatorstwo powierzonych prac. Co więcej, zbyt cienkie ściany czy nieszczelne rynny również mają ogromny wpływ na powstawanie zawilgoceń. Istotne oddziaływanie mają także formy wewnętrzne. Tu wymienić trzeba między innymi słabą wentylację pomieszczeń, niefunkcjonujące kanały kominowe lub zły dobór farb czy tynków. Ponadto niewłaściwe użytkowanie pomieszczeń doprowadza do zaaklimatyzowania się wilgoci.

Zapobieganie pojawieniu się niechcianym zawilgoceniom i pleśni w czterech ścianach zdaje się być proste. Wystarczy skutecznie zadbać o pomieszczenia, przede wszystkim takie jak kuchnia, łazienka oraz pralnia, gdzie stężenie parowania i skraplania wody zdaje się być największe. Stąd też zamontowanie wentylatorów w tych miejscach jest niezbędne, by zapewnić prawidłowy przepływ powietrza. Ich rodzaje oraz funkcje dopasowane są do miejsca zastosowania.

Walka z pleśniąPodczas wybierania koloru wnętrza, istotna jest nie tylko jego barwa, ale również odpowiedni dobór farby do jego pomieszczenia. W miejscach o wysokim parowaniu zaleca się stosowanie tych wodoodpornych. Zawierają one w swoich właściwościach środki hydrofobowe, skutecznie pomagające zatrzymać wilgoć, co skutkuje brakiem dostania się jej we wnętrze ścian.

Podjęcie walki z istniejącą już pleśnią jest nieco trudniejsze. Rozróżnić należy metody mechaniczne oraz chemiczne. W przypadku pierwszej z nich następuje usunięcie zagrożonej warstwy poprzez jej zdrapanie, szorowanie, szeroko rozumiane oczyszczenie powierzchni. Druga metoda charakteryzuje się użyciem wszelkiego rodzaju środków biobójczych, stanowiących dopełnienie czynności fizycznych wykonanych na ścianach. W przypadku zastosowania metod chemicznych nieodzownym elementem jest stosowanie się do zaleceń producenta wybranego produktu.

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom osuszanie ścian poprzez ogrzewanie pomieszczeń wysokimi temperaturami przynosi odwrotny od zamierzonego skutek – powoduje nasilenie zawilgocenia i pleśni. Dzięki wytwarzanemu ciepłu komórki wnikają jeszcze głębiej w strukturę materiału, co uczyni ich likwidację jeszcze trudniejszą.

Każda z przedstawionych metod walki wymaga pewnego wkładu finansowego, czy też fizycznego, w zapobieganiu pojawienia się i rozprzestrzenienia wilgoci w mieszkaniu. Jednak są to elementy niezbędne, by mieszkać schludnie i w sprzyjających zdrowiu warunkach.