Blog

Jesteś tutaj:

Świąteczne inspiracje dla każdego mieszkania

Dodano: | Dodane w Blog

Pewne trendy związane są ze świętami niezmiennie od wielu lat. Są też takie, które pojawiają się wraz z nowym sezonem zimowym. Jak przyozdobić mieszkanie, by już od progu odczuwalna w nim była atmosfera nadchodzących świąt?

Świąteczny kominekNajbardziej powszechnym, corocznym zwyczajem w każdym domu, bez wątpienia jest dekorowanie choinki. Żywa lub sztuczna – wszystko zależy od upodobań mieszkańców, liczy się to, by w ubieraniu świątecznego drzewka brała udział cała rodzina, entuzjastycznie zawieszając ozdoby i sprawiając, że z każdą minutą stanie się ono piękniejsze. Warto zadbać o to, by w tym roku na choince zawisło jak najwięcej ozdób robionych własnoręcznie, wykorzystując przy tym wszystko, co tylko znajdzie się pod ręką.

Ponadto lukrowanie pierników, dzierganie dzianinowych śnieżynek, malowane bombek czy tworzenie ozdobnych wianków powinno stać się tradycją i zacieśniającym więzi zajęciem dla całej rodziny, a zarazem przedsmakiem wyczekiwanego dnia Bożego Narodzenia.

Świąteczny wystrój domuŚwiąteczne ozdoby, nie tylko te na choince, pięknie eksponują magiczny klimat nadchodzących świąt. Aby ta niezwykła atmosfera była wyczuwalna w całym domu, warto poświęcić trochę uwagi również innym pomieszczeniom, nie tylko temu, w którym ma się zwyczaj jeść wigilijną kolację.

Drzwi wejściowe to pierwsze, co widzi się jeszcze przed przekroczeniem progu domu, dlatego warto udekorować je tradycyjnymi wiankami lub postawić przy nich ozdobne drzewko. Odstąpieniem od schematu będzie girlanda wykonana ze świątecznych kartek oraz dzwoneczki powieszone tuż przy dzwonku.

Świetnym, a do tego pachnącym rozwiązaniem, jest położenie w przedpokoju kominka z cynamonowym lub piernikowym olejkiem – wydobywający się z niego aromat sprawi, że wszyscy, którzy będą przechodzić obok, poczują atmosferę świąt. Jeśli ma się do dyspozycji schody, warto przyozdobić poręcz girlandą, a w wersji minimalistycznej wstążką. Pięknym akcentem będą maleńkie latarenki postawione na schodach, które wprowadzą ciepły klimat w zimowe wieczory. Nie można także zapomnieć o przystrojeniu kominka, który w świątecznym okresie może stać się centralnym punktem mieszkania – zawieszone na nim dekoracyjne skarpety czekać będą na prezenty od Mikołaja.

Świąteczny stółW dekorowaniu mieszkania nie można także pominąć kuchni. Stoły w tym pomieszczeniu powinny być wyłożone świątecznym obrusem oraz stroikiem ze świecą. Krzesła zyskają nowy charakter dzięki świątecznym, materiałowym okryciom, inne kąty można przyozdobić kokardkami.

Dodatkowym akcentem każdego pokoju będzie dekoracja okna. Wystarczy postawić na parapecie świece, udekorować stojące na nim rośliny lub rozrzucić pomalowane szyszki, aby końcowy efekt zachwycał każdego.

Świąteczne dekoracjeWarto świąteczną atmosferę wprowadzić również w ogrodzie. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się oświetlenie zamontowane  zarówno na przydomowych choinkach, drzewach, jak i niskich krzewach. Można postawić przy nich stare drewniane sanki oraz sztucznego renifera czy gwiazdora. Girlanda świetnie sprawdzi się również przy płocie, balustradzie czy tarasie.

Istotnym aspektem dekoracji świątecznych jest także kolorystyka. Zieleń, czerwień i złoto te barwy od razu nasuwają na myśl świąteczny klimat. Stosunkową nowością w przyozdabianiu domów jest to, że elementy dobierane są kolorystycznie do wystroju wnętrza. W tym roku będą królować kompozycje w odcieniach brązu i turkusu, zieleni połączonej z fioletem oraz błękitem, eleganckiej czerni w połączeniu ze złotem. Spotkać będzie można również wnętrza w barwach zimy – bieli, pięknie komponującej się z naturalnymi elementami, takimi jak suszone owoce, orzechy oraz kwiaty.

Możliwości na wprowadzenie świątecznej atmosfery do mieszkań jest nieskończenie wiele. Wszystko zależy od upodobań, codziennego wystroju wnętrza oraz w pewnej mierze również środków pieniężnych. Mimo wszystko w każdym domu powinien znaleźć się chociaż jeden kąt, który każdego z mieszkańców wprowadzi w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.

Zdjęcia pochodzą z: urodaizdrowie.pl