Blog

Jesteś tutaj:

Sposoby na podwyższenie niskich wnętrz

Dodano: | Dodane w Blog

Niskie mieszkanie – problem najczęściej dotyczący mieszkańców bloków, choć nie tylko. Sufitu niestety nie da się podwyższyć, ale znajdzie się kilka prostych trików, które pozwolą stworzyć optyczne złudzenie wyższego, a co za tym idzie większego, mieszkania.

Ściana w paskiPodstawowe zabiegi, których celem jest podwyższenie pomieszczenia, dotyczą sufitu. Najlepiej jest pomalować go na biało lub kolor, który jest o kilka odcieni jaśniejszy od barwy pozostałych ścian. Warto użyć do tego farby z połyskiem, która znacznie rozświetli i powiększy pokój. Podobny efekt osiągnąć można także, gdy ściany będą „zachodzić” na sufit – wystarczy pomalować na kolor ścian niewielki pasek na suficie tuż przy linii styku.

Niskie mebleW celu podwyższenia wnętrza warto także zastosować na ścianach pasy pionowe. Ten element graficzny bardzo dobrze wpłynie na kształt pomieszczenia. Mogą to być pasy malowane farbą akrylową, choć ciekawym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie modnej tapety. Pasy można zastosować zarówno na wszystkich ścianach, jak i jako ozdobę jednej z nich. Nie muszą być to bardzo wyraziste linie, efekt wyższego pomieszczenia dadzą również te delikatnie zarysowane.

Trikiem, o którym powinni wiedzieć mieszkańcy niskich mieszkań, jest zastosowanie niskich mebli, czyli tych o zbliżonych do pomieszczenia proporcjach. Niewysokie kanapy, stoliki i komody wpłyną korzystnie na postrzeganie wnętrza, gdyż nie będą tworzyć optycznej dysproporcji.

Ważnym elementem w niskim mieszkaniu jest oświetlenie. Długie, wiszące lampy spowodują jedynie obniżenie pomieszczenia poprzez podkreślenie wysokości. Dobrze jest zastosować zatem lampy, które będą kierować światło na sufit. Warto wybierać oświetlenie z kloszami otwartymi do góry, co optycznie podwyższy mieszkanie. Idealnym rozwiązaniem są mocowane do sufitu plafoniery.

Niski sufitJeśli jest tylko taka możliwość, warto postawić na przeszklenia w pomieszczeniach. Najlepiej, aby sięgały one od samej podłogi aż do sufitu. Trik ten nie tylko powoduje optyczne podwyższenie i powiększenie mieszkania, ale ma również zalety pod postacią oszczędności energii. Wiadomo, iż dzięki większym oknom do mieszkania wpada więcej dziennego światła, które rozjaśnia pomieszczenie, co wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na sztuczne oświetlenie.

W uzyskaniu wizualnie większego mieszkania pomoże również wzorzysta podłoga – ozdobne dywany, płytki itp. Wyrazisty wzór bądź dywan skutecznie odwrócą uwagę od niskiego sufitu w pomieszczeniu.

Jak podnieść sufitProstym rozwiązaniem w przypadku niskich pomieszczeń są także odpowiednie zasłony i firanki. Należy pamiętać, aby karnisz był podwieszony pod samym sufitem. Tkaniny, które zostaną zawieszone, powinny być lekkie i zwiewne, a także sięgać do samej ziemi poprzez co wizualnie powiększą otaczającą przestrzeń. Również w przypadku firanek czy zasłon można użyć wcześniej wspomnianych pasów.

Odpowiednio dobrane, wysokie i smukłe dekoracje są ostatnim elementem, który pomoże w aranżacji niskiego wnętrza. Idealnie sprawdzą się zatem wysokie wazony, świeczki czy też wolno stojące wysokie lampy oświetlające sufit – takie elementy sprawią, że mieszkanie wizualnie stanie się dużo wyższe niż w rzeczywistości.

Jak widać, sposobów na podwyższenie sufitu, a co za tym idzie powiększenie mieszkania, nie brakuje. Dlatego też z pewnością każdy znajdzie metodę, która w pełni będzie odpowiadać jego oczekiwaniom, oszczędnościom czy gustom.