Blog

Jesteś tutaj:

Przestrzeń pod schodami – wskazówki aranżacyjne

Dodano: | Dodane w Blog

Zaprojektowanie idealnej przestrzeni mieszkalnej wymaga od projektantów dużej wyobraźni i głowy pełnej pomysłów. Każde wnętrze posiada specyficzny i unikatowy układ, dlatego zadanie nie jest łatwe, tym bardziej, że proponowane rozwiązania muszą być zarówno praktyczne jak i efektowne. W przypadku aranżacji mieszkania dwupoziomowego pojawia się kwestia wolnej i nieregularnej przestrzeni pod schodami. Zazwyczaj jest to niewielki kawałek wolnego miejsca, można go jednak zagospodarować w sposób niezwykle ciekawy i funkcjonalny.

Szafka pod schodamiFotel pod schodamiW zależności od miejsca w jakim znajdują się schody, przestrzeń pod nimi może spełniać różne funkcje. W przypadku gdy jest to hol, projektanci mają duże pole do popisu. Niewykorzystane miejsce można przeznaczyć na zabudowaną w ciekawy sposób szafkę na buty, okrycia wierzchnie, połączone z wygodnym siedziskiem czy na garderobę. Kształt schodów daje możliwość stosowania niestandardowych rozwiązań takich jak stopniowe rozmieszczenie wieszaków, które doskonale sprawdzi się w harmonijnym ułożeniu przedmiotów w zależności od długości – od długich płaszczy po dziecięce kurteczki.

Wolną przestrzeń pod schodami można również wykorzystać na różnej szerokości szuflady, a te wypełnić drobiazgami. Jeżeli schody w przedpokoju nie są w żaden sposób zabudowane, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie pod nimi stolika, który obok funkcji dekoracyjnej sprawdzi się również praktycznie jako miejsce, gdzie można zostawić klucze czy odstawić ciężkie zakupy po wejściu do mieszkania.

Zarówno w przypadku schodów znajdujących się w holu jak i w salonie, rzeczą ciekawą może okazać się zagospodarowanie pod nimi wyizolowanego od reszty mieszkania miejsca z leżanką, dającego możliwość odpoczynku i relaksu, poczytania książki czy też oddania się popołudniowej drzemce.

Lekkie schody samonośne dają możliwość stworzenia pod nimi praktycznie nowego pomieszczenia, takiego jak chociażby indywidualna, niewielkich rozmiarów przestrzeń biurowa. Nieco trudniejszym do zaaranżowania jest kącik kuchenny, jednak dla chcącego nic trudnego. Niewielkich rozmiarów aneks umieszczony pod schodami daje szansę wykorzystania przestrzeni, w której normalnie znalazłaby się kuchnia, w inny sposób. Miejsce pod schodami może również posłużyć jako kącik zabaw dla dzieci czy domowa biblioteka. Miłośnicy jazdy na rowerze, mogą przeznaczyć to miejsce do przechowania swoich dwóch kółek, przy pomocy specjalnie przymocowanych do schodów uchwytów. Przestrzeń pod schodami niekoniecznie musi być praktyczna. Może spełniać jedynie funkcję czysto dekoracyjną, przykładowo poprzez postawienie doniczek z kwiatami.

Niezależnie od tego, jaką konstrukcję zastosowano przy budowie schodów, przestrzeń pod czy wokół nich daje możliwość stworzenia wyjątkowej aranżacji, która jest swoistym elementem wpływającym na ogólny charakter mieszkania. Warto zatem zagospodarować to miejsce, jak najlepiej.

Zdjęcia pochodzą ze strony homedit.com