Blog

Jesteś tutaj:

Przestrzeń domowa przyjazna zwierzętom

Aby zaaranżować przestrzeń mieszkalną przyjazną także zwierzętom, powinno się uwzględnić ich obecność już na etapie projektowania wykończenia domu. Biorąc pod uwagę potrzeby czworonogów, należy wprowadzić takie rozwiązania, które ułatwią opiekę nad nimi, jak również pielęgnację mieszkania.

Pies w domuNa wstępie dobrze jest przemyśleć kolorystykę całego mieszkania. Warto tutaj na przykład przy urządzaniu domu uwzględnić kolor sierści zwierzaka, co zdecydowanie pomoże w utrzymaniu czystości. Sierść będzie mniej widoczna, a ściany mniej zabrudzone.

Dobór podłogi jest najistotniejszym elementem, gdyż zwierzaki mają z nią styczność praktycznie cały czas. Na pewno łatwe w utrzymaniu będą kafelki, czy też płytki gresowe typu V. Unikać należy naturalnego kamienia oraz marmuru z uwagi na możliwość odbarwienia w wyniku mniejszej odporności na kwasy. Odpowiednie będą zarówno panele, jak i deski z drewna naturalnego. Przy tych pierwszych trzeba zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Klasa A5 przeznaczona jest do intensywnego użytkowania, dlatego idealnie sprawdzi się w obecności zwierząt. W przypadku drewnianych desek najodporniejsze będą twarde gatunki drewna krajowego lub egzotycznego. Lepiej sprawdzą się deski olejowe niż lakierowane. Zrezygnować należy także z delikatnych parkietów sosnowych i brzozowych. Prócz tego, że są mało odporne, dodatkowo mogą okazać się niebezpieczne dla pupilów. Na zbyt gładkich powierzchniach zwierzak często ma problemy z utrzymaniem równowagi. Rozjeżdżające się łapy zwykle kończą się problemami ze stawami.Legowisko dla psa

Aby zniwelować śliskość podłóg można zdecydować się na wykładzinę z krótkim włosiem. Dywany nie są najtrafniejszym pomysłem – są trudne w utrzymaniu czystości, wplątują się w nie również pazurki zwierzaków.

W każdym domu znajdują się pomieszczenia, do których pupil nie powinien mieć dostępu. Pod tym względem najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie solidnych drzwi, najlepiej bez przeszklenia. Okrągła klamka będzie dodatkowym utrudnieniem dla czworonogów. W przypadku posiadania małych dzieci, warto umieścić barierki zabezpieczające, które uniemożliwią przedostanie się ulubieńca do miejsca zabaw dziecka. Warto także uważać na strome schody, które mogą doprowadzić do poślizgnięcia się naszego zwierzaka.

Mieszkanie przyjazne kotuWarto także wydzielić zwierzakom autonomiczną przestrzeń. Powinno to być miejsce spokojne, z dala od hałasów i przeciągów. Psy bardzo lubią obserwować otoczenie. Dlatego ich legowisko powinno znajdować się w komfortowym kącie pozwalającym mieć na oku to, co dzieje się w domu. Legowisko może mieć formę estetycznie rzuconej poduchy, czy koca. Inaczej jest z kotami, które trudniej zmusić do przebywania w jednym miejscu – chadzają własnymi ścieżkami i sypiają w bardzo różnych, często zaskakujących miejscach. Warto zatem być przezornym i zabezpieczyć przedmioty, które narażone są na zrzucenie.

O ile potrzeba wychodzenia z psami na zewnątrz jest uciążliwa, o tyle z kotami nie ma takiego problemu. Przyzwyczajając go do korzystania z kuwety można oszczędzić swój własny czas. Przyjmuje się, że kuwet musi być tyle, ile jest kotów +1. Kuweta niezbędna jest na każdym poziomie domu. Zwierzak powinien mieć bardzo łatwy dostęp do swojej toalety. Dobrze, aby właściciele domków jednorodzinnych pomyśleli o umieszczeniu w drzwiach otworu z klapką, przez które pies będzie mógł sam wyjść na zewnątrz za potrzebą.

Aranżowanie domu przyjaznego zwierzętom jest dużo trudniejsze od przeciętnej aranżacji. Aby przestrzeń była estetyczna, funkcjonalna i atrakcyjna dla pupili, warto zwrócić się o pomoc do projektanta wnętrz, który udzieli profesjonalnych rad w tej kwestii.