Blog

Jesteś tutaj:

Prostota stylu skandynawskiego

Dodano: | Dodane w Blog

Rozpowszechnienie się stylu skandynawskiego miało miejsce dzięki miłośnikom jasnych barw, prostoty oraz funkcjonalności wnętrza. Lata trzydzieste XX wieku stały się przełomowe dla nowych aranżacji mieszkań, które z każdym dniem stawały się bliższe naturze.Aranżacja w stylu skandynawskim

Szwedzki projektant, Carl Larrson, rozpowszechniając tę estetykę dał wyraz praktycznego wyczucia stylu. Zapewnił tym samym nowy charakter wnętrzom, które w Danii, Szwecji czy Finlandii, z szarych, smutnych i nostalgicznych, zaczęły zmieniać się w jasne i naturalne formy.

W krajach skandynawskich dużą wagę przywiązuje się do ekologii, dlatego tego też wprowadzenie ekologicznych materiałów do omawianego stylu, dało wyraz szacunku Skandynawów do natury oraz docenienie tego, co wytwarza przyroda. Drewno, len czy bawełna, to nieodzowne elementy wystroju każdego skandynawskiego wnętrza. Wśród popularnych, naturalnych tworzyw coraz częściej wymienia się też jutę – włókno tworzone z łodyg roślin o tej samej nazwie, doskonale uzupełniające białe wnętrza swym naturalnym złotym kolorem. Z tworzyw stanowiących dodatki wnętrz na pewno wymienić należy wiklinę i kamień, które tworzą doskonałą harmonię w pomieszczeniu.

Cechą charakterystyczną dla tego stylu jest również wykorzystywanie zużytych mebli oraz innych przedmiotów, stanowiących świetny dodatek do skandynawskiego wnętrza. Ekologiczność tego stylu, oprócz wykorzystywanych materiałów, opiera się także na powtórnym wykorzystaniu mebli, których pierwsza młodość już minęła. W ten sposób kreuje się skromne i swego rodzaju przytulne wnętrze.

Kuchnia skandynawskaNadając skandynawski charakter każdemu pomieszczeniu należy pamiętać, że musi ono odznaczać się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Są to nieodzowne wyznaczniki zarówno kolorystyki wnętrza, jak i znajdujących się w nim mebli, czy dodatków.

Wystrój pomieszczenia powinien stanowić sharmonizowaną całość. Ogromną rolę w tak dopracowanej wizji stylu odgrywa kolor, głównie biel, która jest ścisłym kryterium wszystkich pomieszczeń, nadając im w ten sposób przestrzennego charakteru. Co więcej, barwa ta jest na tyle uniwersalna, że można dopasować do niej wiele innych, koniecznie jasnych, tworząc niepowtarzalną i indywidualną aranżację.

Dodatki są nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego – nadają mu charakteru. Dekoracyjne poduszki, narzuty, świeczniki, lampy, ramki na zdjęcia – powinny być niebanalne, ale też nie można przesadzić z ich ilością, ponieważ wnętrze straci swój minimalistyczny wyraz.

Styl skandynawski to nie tylko wystrój mieszkania – niektóry twierdzą, że to sposób życia. Istotne jest zatem, by oprócz charakterystycznej dla tego stylu aranżacji mieszkania, nabrać pewnego sposobu myślenia przy gospodarowaniu przestrzeni, doboru kolorów, a także mebli i dodatków. Wszystko po to, by domownicy poczuli się bliżej natury i praktycznych rozwiązań we własnych czterech kątach.