Blog

Jesteś tutaj:

Półki ścienne – pomysłowe i funkcjonalne

Półka kuchennaUrządzając mieszkanie warto zwrócić uwagę na to, by jego przestrzeń została zagospodarowana jak najlepiej. Półki ścienne są idealnym pomysłem wykorzystania użyteczności oraz pomysłowości w czterech ścianach. Meble uzupełniające nie tylko nadają charakter pomieszczeniu, ale także eksponują rzeczy, które się na nich umieszcza. Ponadto mogą stać się ozdobą samą w sobie.

Użyteczność półek sprawdza się właściwie w każdym pomieszczeniu. W kuchni mogą służyć jako miejsce przechowywania przypraw czy uwydatnienia eleganckiej porcelany. Jeżeli chodzi o salon, meble uzupełniające pozwolą gościom podziwiać piękne wazony, szkatułki czy postawione na półkach obrazy. Na salonowych półkach można również umieścić rzeźby lub też kwiaty w ozdobnych doniczkach.

Pokój wydaje się być bardziej uporządkowany, gdy na przymocowanych do ścian podporach poukładane są ulubione dzieła, filmy czy gry. Co więcej, pomieszczenie zyskuje przytulność dzięki ustawieniu na nich ramek ze zdjęciami czy innych drobiazgów będących odzwierciedleniem indywidualnych gustów mieszkańców.

Półka łazienkowaJeśli dodatki mają być montowane w łazience muszą być przede wszystkim funkcjonalne. W zasięgu rąk powinny znaleźć się przybory do mycia czy pielęgnacji. Ponadto, aby zrobić nastrój podczas kąpieli nie tylko dzięki wyjątkowemu oświetleniu, ale również dzięki zapachowi, warto na łazienkowych półkach wygospodarować miejsce na świece. Co więcej, złożony ręcznik powinien mieć swoje osobne miejsce w łazience, by nikt nie pomylił go z ręcznikiem innego domownika, dlatego też ścienne dopełnienia są tu dobrym rozwiązaniem.

Montując półki i aranżując wnętrza nie sposób nie wspomnieć o przedpokoju. Tu także meble uzupełniające świetnie się wkomponują. Dobrym pomysłem są małe półeczki na klucze i inne drobiazgi, które zazwyczaj zabiera się z domu. Przymocowane do ścian formy znajdą rozwiązanie na położenie czapek, szalików i rękawiczek.

Półka w kształcie drzewaPółki ścienne w zależności od przeznaczenia oraz charakteru pomieszczenia mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najpopularniejsze zdaje się być drewno wraz z różnorodnością jego odcieni. Jednak w dość dużej ilości produkcji występują również tworzywa sztuczne, płyty laminowane, wiórowe czy też płyty typu MDF. Doskonale jako surowiec sprawdza się również szkło. Szklane formy świetnie sprawdzają się na kosmetyki w łazience oraz w salonie jako element eksponujący kieliszki, karafki oraz innego rodzaju szkło. Dopełnieniem tego typu ekspozycji jest jego odpowiednie oświetlenie. Drewniane meble uzupełniające przeznacza się głównie na kącik z książkami lub filmami.

Kształt półek zależy wyłącznie od wyobraźni użytkownika. Prosta forma sprawdzi się w pomieszczeniach o bogatym wnętrzu. Jednak im bardziej proste w swej aranżacji pomieszczenie, tym większa możliwość wkomponowania nietypowego kształtu. Wybór jest ogromny: drzewa, gwiazdy, koła… Popularne są także półki w kształcie liter lub całych wyrazów.

Półki ścienne nie tylko przyczyniają się do zaoszczędzenia miejsca w danym pomieszczeniu, stanowią także swoistą jego ozdobę. Różnorodność kształtów, materiałów wykonania pozwala dobrać do danego mieszkania takie półki, by idealnie współgrały z jego wystrojem lub nawet decydowały o jego charakterze.

Zdjęcia pochodzą z: stylowi.pl, wnetrza.webzine.pl, lovingit.pl, homeadore.com