Blog

Jesteś tutaj:

Odkryta cegła na ścianie

Dodano: | Dodane w Blog

W projektowaniu wnętrz liczy się pomysł. Przystępując do prac, warto wykorzystać już te możliwości wnętrza, które wysuwają się na pierwszy rzut oka. Jednym z nich w wielu przestrzeniach są ceglane ściany. Jeszcze niedawno ukrywane bez zastanowienia za tynkiem, dziś powracają i zdobią niejedno wnętrze stanowiąc temat przewodni całego projektu lub jako element zdobiący. Obecnie odkryta cegła to mocny trend w architekturze wnętrz, który z roku na rok zyskuje coraz to więcej zwolenników.

Cegła w kuchniLoft w cegleOdkryte ściany z cegłą kojarzą się głównie z nowoczesnymi loftami czy industrialnymi pomieszczeniami. Tymczasem wykorzystując motyw cegły w mieszkaniach można nadać wnętrzu niepowtarzalny i wyjątkowy charakter. Kiedyś kojarzone z surowością, teraz tworzą klimat odwołujący do przeszłości lub zaskakujący nowoczesnością. Naturalna cegła lub płytki imitujące cegły najlepiej prezentują się w połączeniu z gładkimi powierzchniami np. ze szkłem, drewnem czy metalem. Warto również pamiętać, że sama ściana z cegły jest dekoracją samą w sobie, dlatego w przypadku małych pomieszczeń, warto jedynie postawić na jej fragmenty, aby uniknąć przytłoczenia lub optycznego zmniejszenia pokoju.

Ceglane mury są praktyczne w wielu pomieszczeniach w domu, ponieważ nie wymagają konserwacji i nie brudzą się tak szybko jak inne nietrwałe powłoki malarskie. W pokojach czy w przedpokojach wykorzystane mogą być na wiele sposobów. W sypialni pięknie prezentuje się ściana z cegieł pomalowanych na biało za wezgłowiem łóżka. Nadaje to całości bardzo przytulny, a jednocześnie nowoczesny charakter. W salonach, cegły najczęściej wykorzystuje się w obudowie kominka lub na całej ścianie. W kuchni motyw cegły najczęściej wykorzystuje się nad blatem lub do budowy wysp kuchennych. Tam najlepiej sprawdzają się gładkie cegły, które łatwo można wyczyścić. Jedynym miejscem, gdzie odradzane jest stosowanie cegieł to łazienka. Tam nasiąkają one wilgocią, przez co po pewnym czasie powstają nieestetyczne plamy. Dlatego chcąc wykorzystać ten motyw w pomieszczeniu łazienkowym warto zastosować
płytki ceramiczne imitujące cegłę. Cegła w sypialni

Cegła stosowana jest również w wielu restauracjach, pubach czy biurach. Użycie tego rozwiązania w przestrzeniach komercyjnych jest pozytywnie odbierane przez ich użytkowników. Wykorzystane w prawidłowy sposób nadają określony klimat. Wszystko jednak zależy od typu miejsca, w którym mają się znaleźć. W barze znajdującym się w piwnicy cegły mogą być wykorzystane nawet na wszystkich ścianach, z kolei w biurach nie będzie to wizytówką klasycznego, profesjonalnego miejsca pracy, dlatego warto wykorzystać cegłę jedynie jako element dekoracji.

Na rynku istnieje wiele rodzajów cegieł oraz jej tańszych odpowiedników, w tym nawet najprostsze fototapety. Każdy z tych materiałów jest ozdobą samą w sobie. Nie należy używać ich w nadmiarze, a do dekoracji użyć jedynie prostego obrazu lub ramek ze zdjęciami. Wygląd takiej ściany warto jednak podkreślić odpowiednim oświetleniem, które wyeksponuje uwypuklenia oraz dodatkowo ją ożywi.