Blog

Jesteś tutaj:

Minimalistyczny styl we wnętrzu

Styl minimalistyczny jest współcześnie bardzo chętnie wybierany przy aranżacji mieszkań. Nic w tym dziwnego, gdyż urządzając mieszkanie w tak klasycznym stylu można być pewnym, że wśród wciąż zmieniających się trendów, ten pozostanie na czasie.

minimalizm - wnętrzeMinimalizm charakteryzuje się prostotą i elegancją. Istotną rolę w tym stylu odgrywa dopracowanie wszystkich detali. Ważna jest mała ilość mebli, dekoracji, wzorów. Ściany muszą być jasne – chodzi o stworzenie efektu przestrzenności. Dodatkowo rozjaśniają wnętrze. Klasyczną biel można w ciekawy sposób przełamać designerskimi detalami. Białe wnętrze wcale nie musi być nudne. Odpowiednie wyposażenie pomoże ożywić przestrzeń. Meble i wszystkie dodatki powinny być proste, pozbawione ozdób, ale kolorystycznie wyróżniać się na tle ścian. Istotne są także różne geometryczne formy, jak koło czy prostokąt.

cegła we wnętrzuWażną rolę w tym stylu odgrywa odpowiednie oświetlenie wnętrza. Najlepsze jest oczywiście to naturalne. Dobre oświetlenie sprawia, że mieszkanie zawsze wygląda korzystniej i powiększa optycznie przestrzeń. A za pomocą sztucznego światła możemy uzyskać efekt przytulności we wnętrzu, urządzonym w tym dość chłodnym stylu.

Nie bez znaczenia pozostaje też wybór meble i drzwi. By wpasować się w minimalistyczny styl, muszą być proste, ewentualne ozdobione niewielkim detalem. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kontrastu – jeżeli ściany są białe, meble i drzwi mogą być czarne lub ciemnobrązowe.

Piękne, ponadczasowe surowce, takie jak drewno, cegła czy kamień mogą być spokojne użyte do wykończenia mieszkania. Ważne być konsekwentnym przy wyborze jednego z nich – np. zdecydować się na jeden rodzaj drewna, z którego będzie wykonana podłoga i meble. Często wykorzystuje się także tworzywa sztuczne, takie jak szkło czy metal. Charakterystycznymi kolorami dla tego stylu są biel, czerń i szarości. Często przełamywane są na zasadzie kontrastu.

Minimalizm to przede wszystkim duża przestrzeń, jasne kolory i geometryczne kształty. Decydując się na aranżację wnętrza w stylu minimalistycznym trzeba być ostrożnym przy wyposażeniu mieszkania. Takie wnętrze powinno dawać domownikom wrażenie wolności, ale także przytulności. Nie należy więc zbytnio przytłoczyć przestrzeni. W takim mieszkaniu musi być dużo niewykorzystanej przestrzeni, która w połączeniu z dobrym oświetleniem robi naprawdę dobre wrażenie i nadaje pomieszczeniu lekkości.