Blog

Jesteś tutaj:

Loft – przestrzeń w industrialnym stylu

Dodano: | Dodane w Blog

Niektórzy marzą o domu z ogrodem na przedmieściu, inni o dużym mieszkaniu w samym centrum miasta, a jeszcze inni o czymś nietypowym, odstającym od standardów codziennego życia. Marzą o miejscu, które będzie odzwierciedlało ich osobowość i charakter, a mianowicie – o lofcie. To mieszkanie nieco odróżniające się od tych klasycznych w blokach czy kamienicach, szczególnie panującym w nim klimatem.

LoftLoftem można nazwać lokum w dawnych fabrykach lub zakładach przemysłowych, cechujące się bardzo wysokim zadaszeniem, otwartą przestrzenią, ogromnymi oknami oraz surowym wnętrzem z przewagą elementów szklanych, stalowych lub kamiennych. Loft to idealne rozwiązanie dla ludzi z artystyczną duszą, przedstawicieli wolnych zawodów i zwolenników ciekawego designu, bowiem w tym miejscu będą mogli swobodnie wyrazić siebie i swoją osobowość. Ze względu na ogromną przestrzeń do zagospodarowania, sprawdzą się zarówno w przypadku singli, jak i rodziny z dziećmi, które na przykładzie antresoli mogą wykorzystać wysoką zabudowę do stworzenia dodatkowego miejsca.

Loft jest apartamentem o wysokim standardzie, który daje swobodę życia w otwartej przestrzeni. Tutaj ceni się przede wszystkim wysokie, ogromne pomieszczenia w industrialnym stylu, z widocznymi materiałami konstrukcyjnymi takimi jak cegła, drewno czy beton. W większości loftów można spotkać niewykończoną, ceglaną i nieotynkowaną ścianę będącą zarazem wizytówką i głównym punktem przy rozpoznawalności takiego wnętrza. Jeżeli preferuje się nieco surowszy styl, można zastosować elementy stalowe i metalowe.

LoftyW celu ocieplenia wnętrza, warto przyjąć biel jako kolor przewodni i połączyć ją z drewnem. Świetnie sprawdzą się także kolorowe meble lub elementy, które przełamią wrażenie chłodu. Loft jest pomieszczeniem na tyle interesującym, że w zależności od własnych upodobań, można z nim zrobić dosłownie wszystko, dopasowując do własnych potrzeb. Elementy industrialne można wyeksponować lub ukryć, całkiem zmieniając charakter mieszkania. Nieograniczony dostęp do światła dziennego zapewnią ogromne okna, a po zmroku świetnie sprawdzą się długie, podkreślające fabryczny urok wnętrza, żyrandole i lampy.

Wnętrze loftNajwiększą zaletą loftu jest metraż. Minimalizm w takich wnętrach jest jak najbardziej zalecany, dlatego powinien zostać podkreślony, a nie przytłoczony zbędnymi przedmiotami. Przy tak dużej przestrzeni do wykorzystania, kluczowe jest zachowanie harmonii. Począwszy od ścian, przez podłogi i meble, a na dodatkach kończąc – wszystko powinno ze sobą współgrać. W takim wnętrzu nie stawia się na ilość, tylko jakość i właśnie tym przy urządzaniu loftu powinny się kierować osoby chcące uzyskać spójny efekt.

Myśląc o aranżacji loftu, powinno się patrzeć na nie jak na jedno wielkie pomieszczenie, które dzieli się za pomocą stref. Miejsca takie wyznacza się zazwyczaj za pomocą różnych podłóg, a w prostszej wersji – dywanów. Drugim ze sposobów jest wykorzystanie ażurowych regałów, które powinny iść ku górze, a nie szerokości. Wspomniana już na początku antresola pozwala na sprytne zagospodarowanie przestrzeni pod sufitem. Przeznaczenie pomieszczenia jest dowolne i sprawdzi się zarówno w roli osobnego pokoju, garderoby jak i schowku.

Gdy lofty dotarły do największych europejskich miast, stały się bardzo popularne. Zaczęto dostrzegać możliwości wielkich przestrzeni starych budynków przemieniając je w ekskluzywne mieszkania, biura i restauracje, zachowując przy tym ich niepowtarzalny styl.

Moda na tego typu mieszkania do Polski dotarła stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilka lat temu. Pierwszą tego typu realizacją był „Bolko – Loft” powstały w Bytomiu. Cały czas jednak zapotrzebowanie na tego typu miejsce do życia wciąż rośnie, w wyniku czego powstają nowe, coraz to ciekawsze projekty.