Blog

Jesteś tutaj:

Łódź Design Festival 2014

Dodano: | Dodane w Blog

Każdy miłośnik designu w dniach 9-19 października skierował swe kroki do Łodzi, gdzie odbyło się, już po raz ósmy, najważniejsze wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej związane z projektowaniem. Mowa o Łódź Design Festival 2014, na którym oczywiście nie mogło zabraknąć i mnie.

Najważniejszym punktem imprezy jest, jak co roku, tematyczny program główny, podczas którego podziwiać można wystawy kuratorskie. Każda z nich na swój indywidualny sposób interpretuje hasło przewodnie festiwalu, które w tym roku brzmiało: „Brave New World”. Celem tegorocznych wystaw było wzbudzenie refleksji odnośnie tego, czy design jest w stanie zmienić świat. Centralną wystawę uzupełnianie całe spektrum wystaw towarzyszących.

Większość z przewidzianych wydarzeń odbyła się w Art Inkubatorze – nowoczesnej przestrzeni wystawowej. Goście mieli naprawdę ogromne spektrum wyboru wystaw, do których należała między innymi Strefa Testów, gdzie odwiedzający mieli możliwość sprawdzenia materiałów, z których wykonane były poszczególne projekty. Uwagę przykuwała także wystawa Brave Fixed World. Jej idea polegała na prezentacji przedmiotów, którym dano „drugie życie”. NASZ – to kolejna fascynująca wystawa, na którą składały się przedmioty zaprojektowane i stworzone w Polsce. To tylko trzy przykłady z wielu, naprawdę wielu różnorodnych tematycznie wystaw przygotowanych w ramach ŁDF.

Warto poświęcić parę słów konkursowi, i jednocześnie wystawie, o nazwie „make me”, który stanowi jeden ze znaków rozpoznawczych ŁDF. Co ciekawe, to także jeden z najważniejszych światowych konkursów, dających możliwość wykazania się młodym projektantom. W tym roku laureatami zostali Essi Johanna Glomb i Rasa Weber ze studia Blond & Bieber za projekt Algaemy, który bada potencjał mikroglonów jako pigmentu do tworzenia nadruków na tekstyliach.

Innym tego typu eventem był plebiscyt „must have”, w którym tzw. Rada Ekspertów wskazuje co roku najciekawsze produkty autorstwa Polaków, znajdujące się już w sprzedaży. Temu wydarzeniu poświęciłam chyba najwięcej uwagi. Moje zainteresowanie i uznanie, spośród 60 wyróżnionych projektów, zdobyły między innymi lampa z kolekcji Lineworks (producent Kafti Design), lampa Mesa (Noodi Design), krzesło Manequin (Iker), regał o zmiennych wysokościach (Nowy Model) oraz Pers Dywan Alternatywny (Joanna Rusin). Wszystkie wymienione projekty, jak i wiele innych, o których nie wspomniałam, zobaczyć można w galerii poniżej.

Łódź Design Festival jak do tej pory, przez wszystkie 8 edycji, odwiedziło ponad 240 000 osób z całego świata. To ogromna impreza dla ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu, kreatywności oraz odwadze stawiają przed sobą wyzwania w projektowaniu rzeczy, mogących zmienić świat. Tegoroczna edycja ŁDF dała chętnym świetną okazję do poszukiwania własnej wizji „nowego wspaniałego świata”.