Blog

Jesteś tutaj:

Jak zagospodarować przestrzeń w małej kuchni?

Z problemem małej kuchni spotykają się najczęściej osoby mieszkające w bloku. Aranżacja takiej przestrzeni nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli ma służyć przez wiele lat. Dla projektanta wnętrz zaś stanowi niemałe wyzwanie. Częstym wyjściem z takiej sytuacji jest połączenie kuchni z salonem bądź innym pomieszczeniem. Nie zawsze jednak jest to właściwe rozwiązanie, dlatego taka decyzja powinna być dobrze przemyślana.

Mała kuchniaFunkcjonalność kuchni dla każdego oznacza coś innego. Od sposobu jej użytkowania w znacznej mierze zależy to, jak powinna być urządzona. Dla miłośników gotowania kuchnia ma zupełnie inne znaczenie niż dla osób, które większość czasu spędzają poza domem i pomieszczenie to zazwyczaj ma im służyć tylko po to, by zrobić w niej kawę czy herbatę. Dla amatorów gotowania istotne będzie wygospodarowanie miejsca w kuchni, w którym będą mogli przygotowywać swoje kulinarne eksperymenty. Jeśli kuchnia posiada okno, istnieje możliwość zrezygnowania z parapetu na rzecz blatu, przy którym będzie można usiąść lub coś przygotować. Dla miłośników gotowania niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będzie duża ilość półek, ponieważ umieszczenie naczyń na wierzchu sprzyjać będzie osadzaniu się pary oraz tłuszczu. Z tego też powodu warto zastanowić się nad odpowiednim pochłaniaczem. Osoby, dla których gotowanie nie jest ulubionym zajęciem, mogą zdecydować się na projekt mniej funkcjonalny, ale z większą dozą fantazji i finezji.

W obu przypadkach warto pamiętać o odpowiedniej kolorystyce, która wpłynie na to, że kuchnia będzie wydawać się optycznie większa. Warto postawić na jasne kolory mebli i ścian, co pozornie doda objętości pomieszczeniu. Istotne jest również oświetlenie. W małej kuchni dobrze jest zastosować punktowe źródła światła.

Oświetlenie punktoweNiezależnie od użytkowania mała kuchnia zawsze stanowi problem, jakim jest niewystarczająca ilość miejsca. Doskonałym pomysłem mogą okazać się wielofunkcyjne sprzęty, które również powinny zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb. W aneksach kuchennych zaleca się rezygnację z piekarnika – wówczas w pewnym stopniu zastąpić go można kuchenką mikrofalową, posiadającą wiele dodatkowych funkcji. Jeśli jednak problem braku miejsca dotyka kucharzy amatorów, powinni oni rozeznać się w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, np. zainwestować w wielofunkcyjny robot kuchenny, który zajmie miejsce tylko w jednej szafce czy szufladzie. Marzenie o stole zrealizować można poprzez przykręcany i składany blat.

Decyzję o zakupie sprzętów lepiej jest pozostawić do momentu, aż kuchnia będzie zaprojektowana. Samodzielny projekt kuchni może okazać się zbyt wymagający i skomplikowany, a efekt końcowy niezadowalający. Warto wówczas pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnych usług. Projektant wnętrz na pewno uwzględni oczekiwania klientów oraz zaproponuje najdogodniejsze rozwiązania.