Blog

Jesteś tutaj:

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dziecięcy jest miejscem, gdzie dziecko może robić wszystko, czego tylko zapragnie. Powinien być przestrzenią, w której będzie mogło rozładować pokłady energii, rozwijać zainteresowania oraz odpoczywać. Moment pójścia dziecka do przedszkola jest idealny, by w końcu dostało swój własny pokój. Małe dzieci często do końca nie wiedzą, jak ma wyglądać ich wymarzony pokój, mimo to rodzice nie powinni mieć zbyt dużego wpływu na to, jak ów pokój zostanie zaaranżowany. Powinni jedynie pomóc swoim pociechom podjąć decyzję i wspólnie ustalić jego wystrój.

W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się pomalowane ściany. Tapety, chociaż bardzo kolorowe i przepełnione różnymi wzorami, to jednak mogą nie przetrwać bliskiego spotkania z pisakami lub kredkami. Dlatego dobrym rozwiązaniem są farby, które można czyścić przy pomocy gąbki i wody. Dodatkowo pokój można urozmaicić malując każdą ścianę na inny kolor. Ściany można przyozdobić różnego rodzaju obrazkami, kolorowymi haczykami lub pluszakami.

Pokój dziecięcyPrzedszkolak w swoim małym królestwie nie potrzebuje dużej ilości mebli. Wystarczy łóżko, szafa lub komoda oraz stolik. W razie potrzeby zawsze można dokupić brakujące meble. Dzięki temu uzyska się więcej przestrzeni do zabawy, która jest tak bardzo istotna podczas dorastania. Warto zainwestować w mebelki, które „rosną” razem z dzieckiem. Oczywiście w sklepach można spotkać najwymyślniejsze łóżeczka, na przykład w kształcie auta czy zamku, istnieje jednak ryzyko, że dziecko bardzo szybko z nich wyrośnie lub znudzi się nimi – wówczas trzeba będzie kupić nowe. Dlatego stawiając na klasyczny wygląd mebli można mieć pewność, że będą one służyły dzieciom przez długie lata. Jeżeli chodzi o komody, powinny zawierać dużą ilość szuflad, w które będzie można pochować wszystkie zabawki. Kiedy dziecko chodzi do przedszkola, nie potrzebuje biurka, przyda się ono dopiero po pójściu do szkoły. Warto jednak sprawić maluchowi stolik, na którym będzie mógł rozwijać swoje talenty plastyczne lub spotykać się na umówionej kawie z lalkami.

Kącik dzieckaDzieci cały dzień potrafią myśleć o zabawie, dlatego też w ich pokoju należy wyznaczyć miejsce do tego przeznaczone. Może to być kącik zabaw lub oddzielona np. szafką część pokoju. W kąciku zabaw można postawić tablicę do rysowania, dużą pufę do odpoczynku, małą kuchenkę dla kucharek lub bramkę dla małych piłkarzy. Świetnie w takim miejscu sprawdzi się także kolorowy materac, na którym maluch będzie mógł ćwiczyć przewroty. Jeśli przestrzeń jest duża, można pokusić się o postawienie niewielkiego namiotu, w którym dzieciaki będą mogły bawić się w chowanego.

Pokój malucha powinien być bardzo dobrze oświetlony. Światło słoneczne powinno rozświetlać pokój dziecka przez cały dzień. Dodatkowe wsparcie w postaci sztucznego światła padającego z kolorowego żyrandolu umili sprzątanie pokoju na koniec dnia. Kącik zabaw powinien również posiadać dodatkowe oświetlenie, gdyż to właśnie tam dziecko będzie spędzać najwięcej czasu. Wiele maluchów boi się ciemności, dlatego umieszczenie niewielkiej lampki nocnej przy łóżku na pewno sprawi, że będzie miało ono spokojny sen.

Zaaranżowanie pokoju dziecięcego to wielkie wyzwanie dla rodziców. Muszą oni sprostać wszelkim wymaganiom swoich pociech, a jednocześnie pamiętać, że urządzając pokój dziecięcy, najważniejsze jest ich bezpieczeństwo. Dlatego meble muszą być solidne, a wszelkie dodatki, ozdoby i zabawki dostosowane do ich wieku. Pokój dziecka to kluczowe miejsce podczas jego dorastania, dlatego warto zadbać o to, by był on wyjątkowy.