Blog

Jesteś tutaj:

Jak urządzić małe wnętrze?

Małe wnętrze, mimo iż nie wymaga wielu dodatków i mebli, to jego aranżacja może być dużym wyzwaniem. Urządzając niewielkie pomieszczenie warto poznać kilka podstawowych zasad i trików, które pozwolą uniknąć efektu zagracenia pomieszczenia i ułatwią stworzenie przytulnego i wygodnego, a zarazem gustownego miejsca.

Małe wnętrzePodstawową kwestią jest dobór kolorów do wnętrza. Należy postawić na chłodne barwy i jasne kolory w różnych odcieniach, które sprawią, że pomieszczenie optycznie się powiększy. Dobrze sprawdzą się pastele. Co więcej gładkie i lśniące faktury będą odbijać światło, co również pozytywnie wpłynie na wygląd małego pomieszczenia. Użycie ciemnych i intensywnych kolorów w niewielkim wnętrzu może przytłaczać. Jasna podłoga będzie dodatkowym atutem, który sprawi że pomieszczenie będzie wydawało się większe.

Istotny jest także dobór i układ mebli. Warto zdecydować się na meble wielofunkcyjne i składane, które pozwolą zaoszczędzić przestrzeń. Należy wybrać meble o podobnej wielkości, raczej niskie, aby uporządkować i optycznie wydłużyć pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem są także meble z przeszklonymi frontami, odbijające światło. Lepiej zrezygnować z dużych meblościanek i masywnych zdobionych mebli, na rzecz jasnych, prostych mebli na nóżkach, które nie będą przytłaczać wnętrza.

oświetlenie w pokojuBardzo powszechnym i skutecznym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie luster. Umieszczone na ścianie lustro bez ramy stworzy wrażenie bardziej otwartej przestrzeni. Popularne jest także umieszczanie luster na przesuwnych drzwiach szafy.

Nie należy stosować zbyt wielu dekoracji. Zbędne elementy mogą zagracić pomieszczenie i wprowadzić chaos. Kolekcja figurek nie jest dobrym pomysłem w małym wnętrzu. Znacznie korzystniejsze będzie zastosowanie kilku wyrazistych akcentów, które nadadzą pomieszczeniu charakteru. W małym wnętrzu nie sprawdzą się także ciężkie zasłony na oknach. Zdecydowanie lepszą propozycją są lekkie, zwiewne firanki w jasnych kolorach. Odpowiednio dobrane ozdoby okienne powinny wpuszczać do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Innym korzystnym rozwiązaniem są materiałowe rolety, współgrające z kolorem ścian.

Niebagatelne znaczenie odgrywa ilość i rozmieszczenie światła. Duże okna pozwolą na rozświetlenie całego pomieszczenia naturalnym światłem, dlatego błędem jest zastawianie okien meblami czy nadmiernymi dekoracjami. Istotną rolę w uzyskaniu pożądanego efektu odgrywa także sztuczne oświetlenie. W małych pomieszczeniach oświetlenie powinno być skierowane na sufit lub poszczególne elementy dekoracyjne. Jako główne oświetlenie warto zastosować oprawy sufitowe, zarówno wbudowane, jak i zawieszane. Mocne światło spowoduje, że pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie wyższego. W wąskich pomieszczeniach mocne światło należy skierować na dłuższe ściany, aby poszerzyć wnętrze. W tym wypadku pomocne mogą być reflektory i kinkiety.

Te wskazówki są niezwykle pomocne przy aranżacji wnętrza o niewielkim metrażu. Przestrzegając fundamentalnych zasad przy urządzeniu małego pomieszczenia można wydobyć drzemiący w nim potencjał. Ważne jest, aby cztery kąty były zaaranżowane ze smakiem. Efekt taki można uzyskać korzystając z usług projektanta wnętrz, który z gustem rozplanuje układ mebli i dodatków.