Blog

Jesteś tutaj:

Jak uchronić poddasze przed upałami?

Dodano: | Dodane w Blog

W gorącym letnim okresie ściany i dachy budynków mieszkalnych bardzo łatwo ulegają nagrzaniu, przez co temperatura w ich pomieszczeniach szybko wzrasta do poziomu tej, która panuje na zewnątrz. Problem ten nasila się, gdy upały trwają nieprzerwanie przez kilka dni. Prawdziwą udręką staje się wówczas przebywanie na poddaszach, które najbardziej narażane są na szybką absorpcję promieni słonecznych.

Dla wielu osób dodatkowy metraż mieszkalny, jaki stanowią poddasza, jest ogromnym atutem. Często chce się tam wygospodarować pomieszczenia w taki sposób, by były jak najbardziej funkcjonalne. Niestety charakteryzują się one małą powierzchnią oraz przestrzenią, co sprzyja kumulacji ciepła – dlatego tak często jest w nich duszno i gorąco. Dzieje się tak, ponieważ pokrycia dachowe wykonane są z cienkich, szybko nagrzewających się materiałów, przez co dużo oddawanego przez nie ciepła, można odczuć przebywając na poddaszu. Ponadto okna dachowe dodatkowo zwiększają ilość przepuszczanego przez dach gorącego powietrza. Niestety, często są one skierowane ku górze, co nigdy nie uchroni ich szyb przed słońcem.

Rolety na poddaszuIstnieje kilka skutecznych sposobów ochrony poddasza przed wysoką temperaturą. Niestety często wiążą się one z dużym nakładem funduszy oraz pracy. Są to głównie izolacja domu, która sprzyja nie tylko ochronie przed upałami, ale również zatrzymywaniu ciepła w budynku podczas zimy. Wiąże się to zatem z zaoszczędzeniem kosztów ogrzewania, tak więc inwestycja w izolację zwraca się. Podobnie też jest w przypadku rolet zewnętrznych, które skutecznie zapobiegają przedostawaniu się światła słonecznego do mieszkania. Radykalnym rozwiązaniem dla osób, których funkcjonowanie w upalne dni staje się niemal niemożliwe, jest klimatyzacja. Niestety służy ona wyłącznie latem, a jej koszt jednorazowy, jak również ten związany z jej eksploatowaniem, jest bardzo wysoki.

Rolety wewnętrzneNieco tańszym, ale równie skutecznym rozwiązaniem dla poddasza mogą okazać się markizy lub różnego rodzaju rolety wewnętrzne. Markizy odbijają promienie słoneczne jeszcze przed ich dotarciem do szyb okien, dzięki czemu doskonale ochraniają wnętrza przed nagrzaniem. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że sprawdzają się zarówno przy otwartym, jak też zamkniętym oknie. Ponadto zapewniają mieszkaniu dostateczną ilość światła, co ułatwia codzienne funkcjonowanie na poddaszu nawet w upalnie dni.

Dla niektórych osób markizy mogą jednak zaburzać estetykę i wystrój wnętrza. Dlatego innym rozwiązaniem, które nie jest zbyt kosztowne, a jednocześnie zapewnia piękną aranżację wnętrza, są rolety wewnętrzne. Na rynku dostępna jest ich szeroka oferta. Coraz powszechniejszy jest także ich zakup na zamówienie, co jest szczególnie ważne dla poddasza, ponieważ nie każda roleta zakupiona w sklepie nadawać się będzie do montażu w oknach dachowych. Zaletą rolet wewnętrznych jest to, że pełnią zarówno funkcje ochronne przed ciepłem, jak i dodatkowo zapewniają ciekawy wystrój wnętrza, a wieczorem – odrobinę prywatności. Dostępne są one w niezliczonej liczbie modeli, gamie kolorów czy wzorów. Ponadto ostatnimi czasy na rynku pojawiły się materiały, które swobodnie przepuszczają światło, a jednocześnie częściowo blokują wzrost temperatury w pomieszczeniach.

Ograniczeniu nagrzewania się pomieszczeń służy wiele rozwiązań: izolacja, klimatyzacja, rolety wewnętrzne bądź zewnętrzne. Decyzja, na które z nich postawić, to kwestia indywidualna, zależna od posiadanych funduszy, kwestii technicznych związanych z oknami oraz aranżacji danych pomieszczeń, bowiem warto postawić na takie, które będą w pełni współgrały z wnętrzem i jego stylem.