Blog

Jesteś tutaj:

Folkowe inspiracje w aranżacji wnętrz

Dodano: | Dodane w Blog

Niegdyś uważane za kiczowate – dziś nadają koloru, energii oraz wyrazistości w mieszkaniu. Jeśli chce się w aranżacji wnętrza wykorzystać oryginalne rozwiązania i jednocześnie nadać mu przytulnego charakteru, warto zainspirować się motywami folkowymi.

Folkowe mieszkanieAranżacja folkowego wnętrza nie musi kojarzyć się z tandetą i w większości przypadków już tak nie jest. Jeśli tylko wnętrze zostanie odpowiednio zaaranżowane, może prezentować się naprawdę gustownie i z klasą. Motywy ludowe nadają wnętrzu nietypowego charakteru, a przede wszystkim ciepła i uroku.

Istnieje kilka detali, które są bardzo charakterystyczne dla stylu folkowego. Wyróżnia się on przede wszystkim żywymi kolorami, które wprowadzają do mieszkania pozytywną energię. W folkowej kolorystyce nie może zabraknąć niebieskich odcieni, które są absolutną podstawą. Równie charakterystyczne i dominujące są barwy czerwieni, zieleni oraz żółci. Najczęstszymi motywami pojawiającymi się na przedmiotach codziennego użytku są zwierzęta, a szczególnie charakterystyczne kogutki oraz roślinność. W słowiańskiej aranżacji doskonale wyglądają także delikatne kaszubskie wzory, które idealnie współgrają z bielą i błękitem. Elementy folkowego stylu pasują do ludzi, którzy kochają kontakt z naturą, gdyż styl ten jest akcentem nawiązującym do powrotu do natury. W związku z tym w prawdziwej ludowej stylizacji nie może także zabraknąć przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów, a zatem jak najbardziej wskazany będzie tutaj duży drewniany stół czy też bawełniane poduszki.

Folkowe aranżacjeLudowe motywy sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jak i przestrzeni kuchennej. Mogą to być bardzo tradycyjne aranżacje, ale można również ograniczyć się jedynie do subtelnych dodatków. Poduszki i narzuty na łóżko z ludowymi elementami dopełnią całości we wnętrzu. Bardzo popularne są także zdobienia na kuchennej zastawie oraz różnych kuchennych akcesoriach.

Folkowe wzoryChcąc bardziej podkreślić ludowy charakter wnętrza, można postawić na wzorzyste tapety oraz obrazy. Ważne jednak, aby znalazły się one tylko na jednej ścianie, gdyż wówczas uniknie się efektu przytoczenia wnętrza. Idealnym miejscem na kolejny folkowy akcent są białe, drewniane meble, na których samemu można namalować kwiatowe kompozycje. Warto także zmienić kolor drewnianych mebli na jedną z żywych, charakterystycznych dla tego stylu barw. W łatwy i szybki sposób można wprowadzić folkowy akcent kładąc na podłodze dywan w odważnych, żywych odcieniach lub wieszając barwne zasłonki. Silnie związana z ludowością i pięknie podkreślająca jej charakter jest także klasyczna, biała drewniana podłoga z olejowanych desek, w której szczególnie uwydatnia się słoje.

Główną zasadą przy wprowadzaniu folkowych motywów do wnętrza jest zachowanie umiaru. Zbyt wiele elementów może spowodować, że będą one przytłaczać i prezentować się nieestetycznie. Najlepszym rozwiązaniem staje się wykorzystanie nowoczesnego tła, natomiast folkowe meble i pozostałe elementy zastosować jedynie jako wyraziste dodatki dopełniające wnętrze. Elementy folkowe są niezwykle wyraziste, dlatego nieumiejętne ich wykorzystanie może skutecznie zepsuć pożądany efekt.

Niezaprzeczalnie folklor jest znowu na czasie – łączy w sobie to, co oryginalne, stare, tradycyjne, ale i nowoczesne. Styl folkowy stanowi świetną propozycję dla osób poszukujących nietypowych, odważnych i barwnych rozwiązań, które sprawią, że dom stanie się bardzo swojski, ciepły i przytulny.

Zdjęcia pochodzą z: urzadzamy.pl, folkstar.pl