Blog

Jesteś tutaj:

Farba tablicowa – praktyczna dekoracja mieszkania

Dodano: | Dodane w Blog

Farba tablicowa, choć dostępna na rynku od paru lat, cały czas postrzegana jest jako nowość. Mimo wszechstronnego zastosowania, ciągle mało osób urządzających swoje mieszkania decyduje się na jej wykorzystanie.

Farba tablicowa na stolikuStosowanie farb tablicowych, przypominających powłokę tablicy szkolnej, sprawdza się w wielu pomieszczeniach w domu. Przede wszystkim doskonale nadaje się do dziecięcych pokoi. Każde dziecko przechodzi w swoim życiu etap, podczas którego uwielbia rysować po ścianach. Ściana pomalowana farbą tego typu dostarczy najmłodszym nie lada radości, pozwoli rozwijać umiejętności plastyczne i wyobraźnię, rodzicom zaś da pewność, że nie dojdzie do kosztownych zniszczeń w mieszkaniu. Ciekawym pomysłem jest również pomalowanie blatu dziecięcego stołu, drzwi, frontów szaf oraz mebli i stworzenie w ten sposób wspaniałego miejsca do zabawy.

Drugim miejscem w domu, w którym idealnie sprawdzi się farba tablicowa, jest kuchnia. Tablica w tym pomieszczeniu może spełniać wiele funkcji, między innymi będzie stanowić doskonałe miejsce do zapisywania listy zakupów, istotnych informacji dla współlokatorów oraz przypominania o ważnych wydarzeniach, spotkaniach. Emulsją tą można pomalować także doniczki, w których uprawiane są zioła – efektownie podpisane kredą będą stanowiły oryginalną dekorację kuchni.

Farba tablicowa w kuchniMalowanie farbą tablicową niczym nie różni się od tego nakładania na nawierzchnię farb tradycyjnych. W przypadku chęci umieszczenia jej na powierzchniach drewnianych lub lakierowanych,należy wcześniej zmatowić je papierem ściernym. Do malowania można używać zarówno wałka, jak i pędzla, chociaż bardziej zaleca się używanie tego pierwszego narzędzia, gdyż po nałożeniu emulsji na nawierzchnię otrzyma się ładniejszą strukturę, sama czynność zaś przebiega sprawniej i szybciej. Podczas malowania warto skorzystać z maseczki na twarz, gdyż niektóre farby posiadają bardzo intensywny zapach. Liczba nakładanych warstw farby uzależniona jest od zaleceń producenta – czasami mogą to być nawet 3 warstwy.

Ściana pomalowana farbą tablicową jest bardzo odporna na zniszczenia – nie szkodzi jej częste zmywanie kredy przy użyciu wody. Co więcej, nie traci koloru ani nie widać żadnych oznak jej użytkowania, nawet pod wpływem intensywnego eksploatowania. W celu uniknięcia smug przy zmywaniu kredy, ścianę powinno się myć wilgotną szmatką dwukrotnie. Rodzaj kredy służący do pisania po tablicy jest dowolny, choć zaleca się wybór tej niesypiącej – przy używaniu zwykłej powstaje duża ilość pyłu, który będzie osadzać się na wszystkim dookoła.

Farba tablicowa stanowi zarówno dekorację mieszkania, jak i funkcjonalne rozwiązanie dla kuchni czy biura. Użyta w pokoju dziecka pozwoli mu rozwinąć talenty plastyczne, a także dostarczy wiele radości. Co ciekawe, duża gama dostępnych barw, daje możliwość stworzenia bardzo oryginalnej tablicy, niekoniecznie w tradycyjnym, czarnym kolorze – pomysłów na zastosowanie tego rodzaju farby jest naprawdę wiele.