Blog

Jesteś tutaj:

Aranżacja wnętrz światłem sztucznym

Dodano: | Dodane w Blog

Rozplanowanie oświetlenia wnętrza ma duży wpływ na samopoczucie jego mieszkańców. Naturalne światło pozytywnie wpływa na nastrój, jednak jego niedobór może powodować brak energii. Gdy pokój nie jest dobrze nasłoneczniony, niezbędne okaże się właściwe wykorzystanie sztucznego oświetlenia. Na co zatem zwrócić uwagę planując rozmieszczenie światła?

W tej kwestii ważną rolę odgrywa sama żarówka. Trzeba pamiętać, że mocne podświetlenie, przy którym dobrze robi się makijaż czy czyta książkę nie będzie odpowiednie do wieczornego relaksu. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą żarówki energooszczędne, gdyż są trwalsze niż ich odpowiedniki oraz emitują światło o barwie zbliżonej do światła dziennego

pokójOświetlenie pełni trzy podstawowe funkcje. Rozświetla całe pomieszczenie, punktowo doświetla konkretne miejsca, wytwarzając przy tym pozytywny nastrój we wnętrzu oraz pełni element dekoracyjny we wnętrzu. Jego największą zaletą jest to, że sprytnie potrafi zmienić przestrzeń mieszkań i domów. Dylematem może być zatem zakup specjalnego oświetlenia. Do wyboru są różnego rodzaju lampy. W zależności od sposobu świecenia mogą to być lampy żarowe, plazmowe czy fluorescencyjne.

Biorąc pod uwagę walory estetyczne można wyróżnić eleganckie lampy stojące, żyrandole czy kinkiety. Wygląd oświetlenia nabrał na znaczeniu i nie jest on już tylko sprawą techniczną. Wybór odpowiedniej lampy to oczywiście sprawa indywidualna, jednak istnieje kilka uwag, którymi powinno się kierować przy ich zakupie. lampaBy optycznie wydłużyć wnętrze, strumień światła powinien być skierowany w górę. W tym przypadku dobrze sprawdzi się kinkiet, który dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji przymocowanej do ściany z łatwością skieruje strumień światła do góry. Tutaj równie dobrze sprawdzi się kinkiet, który jest pomysłem na oświetlenie w salonie, gdzie po długim dniu mieszkańcy chcą się zrelaksować. Rozproszone po całym pomieszczeniu światło wywoła spokojną atmosferę i nada właściwego nastroju. Natomiast nowoczesne lampy o ciekawym kształcie z pewnością przykują uwagę gości i będą elementem dekoracyjnym, a dodatkowo skierowane w dół, optycznie obniżą wnętrze.

Miejscem, gdzie mieszkańcy chętnie przesiadują jest salon. Dobrze, gdy w salonie znajduję się minimum 5 różnych źródeł światła. Umieszczony na środku żyrandol lub lampa wisząca rozświetli cały pokój. Oświetlające sufit lampy, powiększą pomieszczenie, a reflektorki halogenowe czy zamocowane lampki ze światłem skierowanym na sufit będą interesującym zestawieniem. W miejscu przeznaczonym do odpoczynku, strumień światła powinien być łagodny i rozproszony – tu dobrze sprawdzi się tutaj lampka stołowa lub podłogowa.

W kuchni podstawowym oświetleniem jest światło górne. Dodatkowo warto zamontować lampki umiejscowione pod szafką, które oświetlą blat kuchenny czy zlewozmywak. W łazience oprócz centralnego światła, można wbudować halogeny w podwieszanych sufitach i oświetlić lustro, które pozwoli na łatwiejsze wykonanie czynności higienicznych. Do sypialni najlepiej nadadzą się wszelkiego rodzaju lampy, które rozproszą światło i wprowadzą w relaksujący stan.

Światło w pomieszczeniu to ważny jego element, dlatego zasadnicza jest również jego odpowiednia aranżacja. Przy planowaniu oświetlenia warto pamiętać, że każde pomieszczenie potrzebuje światła o różnej intensywności. Powinno być one rozmieszczone równomiernie, by nie tworzyło dużych różnic między punktami. Za pomocą lamp, które warunkują różnego rodzaju oświetlenie dotychczasowe wnętrze może przybrać zupełnie nowego wyglądu.